چرا «سگ سیاه»؟

گرچه این استعاره شهرت خود را مدیون وینستون چرچیل است، اما برای نخستین بار توسط هوراس، شاعر رومی، در سالهای۸-۶۵پیش از میلاد مسیح استفاده شده‌است.
همین نشان‌می‌دهد که قدمت «افسردگی» به درازای عمر بشر است.

سازمان بهداشت جهانی در سال۲۰۱۶بار دیگر این مفهوم را برای انگ‌زدایی از افسردگی به‌کار بست. چون به تعبیر سازمان بهداشت جهانی، افسردگی درست مثل یک سگ واقعی است، که باید؛

  • در آغوش کشیده‌شود،
  • درک شود،
  • آموزش داده‌شود،
  • و در نهایت رام گردد.

در این ویدیو #دکتررضاشیرالی، روانپزشک و روانکاو، از علائم و نشانه‌های افسردگی می‌گوید.  ️ماه می، ماه «افزایش آگاهی در رابطه با سلامت روان»، و بهترین زمان برای نگاهی صادقانه به سلامتی روان خود و اطرافیان‌مان است. 

فراموش نکنیم که بیماری‌های روانی اغلب قابل درمان هستند. بخشی از ویژگی های شخصیتی و یا نشانی از ضعف نیستند. و همان گونه که انتظار نمی رود کسی به تنهایی از عهده درمان فشار خون، دیابت یا میگرن برآید، برای درمان بیماری های روانی نیز به کمک پزشک نیازمندیم. پس، اگر روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم، از درخواست کمک واهمه نداشته باشیم.

فراموش نکنید که شما همچنین می‌توانید برای مشاوره مستقیم با دکتر رضا شیرالی، و یا ویزیت تصویری با ایشان، اپلیکیشن اندروید طب‌کال را از استورهای معتبر دانلود کنید، و در صورتی که از سیستمiOS استفاده می‌کنید، به وبسایت طبکال به آدرس tebcall.com مراجعه نمایید.