فکر می کنید پر مصرف ترین داروی ایران چیست؟

-استامینوفن؟

-ادالت کلد؟

خیر جانم! متفورمین! یک نگاهی به دور کمرتان بیندازید، جسارت نباشد دور کمر مادر مهربان، ابوی بزرگوار... افزایش وزن، کم تحرکی و به دنبال آن «دیابت» یکی از معضل‌های بزرگ بهداشتی حال حاضر جامعه ماست. و متفورمین به عنوان سردسته داروهای کنترل قند بیشترین سرانه مصرف دارو را از آن خود کرده است.

به تازگی خبری در رسانه ها پیچید مبنی بر دستور جمع‌آوری متفورمین توسط سازمان غذا و داروی امریکا. خیلی ها هم فوری تکذیبیه زدند، در حد دو جمله!

این خبر صحت دارد، ولی نه در مورد هر متفورمینی. فقط در مورد انواع «پیوسته رهش» که با اسامی اختصاریER،XRو گاهاXL نمایش داده می شوند. علت جمع‌آوری، وجود بیش از حد ماده‌ای به نامNMDAاست که در مقادیر بالا سرطان‌زاست. درست مثل قضیه رانیتیدین که چند وقت پیش از بازار جمع آوری شد.

دستور جمع آوری محصولات پنج شرکت در امریکا صادر شد، که فقط نام دو موردApotexوAmnealدر خبرها آمد، آن هم به خاطر بیانیه و شفافیت خود این شرکتها. محصولات آپوتکس در بازار ایران وجود دارند، با نام تجاری آپومتفورمین، ولی طبق بیانیه رسمی شرکت رستا ایمن، نماینده رسمی آپوتکس در ایران، نوع موجود در ایران «پیوسته رهش» نیست. پس جای نگرانی نیست.

باز هم سازمان غذا و داروی امریکا تاکید کرد احتمال آسیب به بیماران از قِبَل دیابت خیلی بیشتر است تا آن نانوگرم NMDA احتمالا سرطان زا. یعنی فعلا کما فی السابق به مصرف دارو ادامه دهید، و در صورت نیاز با پزشک خود مشورت کنید.

اما در ایران؟

طبق گفته داروساز محترم تیم «طب‌‌کال» خانم دکتر «شکیبا کلاهدوز»، تا امروز سازمان غذا و داروی ایران هیچ اطلاعیه ای مبنی بر جمع آوری هیچ محصولی صادر نکرده است. در بازار ایران حدودا 182 نوع متفورمین وجود دارد. با این وجود، توصیه ما این است با توجه به اخطار سازمان غذا و داروی امریکا، در مصرف انواع«پیوسته رهشِ» متفورمین با پزشک معالجتان مشورت کنید. دقت کنید! نگفتیم سرخود دارویتان را قطع کنید!

پزشکتان در دسترس نیست؟ با «طب‌کال» شما می توانید در هر زمان و هر مکان، از صدها پزشک متخصص مشاوره بگیرید. کافی است از طریق دریافت اپلیکیشن اندروید یا مراجعه به وبسایت در رابطه با نوع داروی مصرفی خود مشاوره تخصصی بگیرید.