بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال مغزی یا همون دمانس است. حدود ۷.۵ میلیون سالمند در کشور زندگی می کنند،که بیش از۷۰۰ هزارنفرآنهابه بیماری آلزایمر مبتلا هستند.بسیاری ازمتولدین در ایران، متولد سال‌های۶۰تا۶۳ هستندواین یعنی در سی سال آینده با سونامی عظیمی از سالمندان روبه رو می‌شود. 

بیماری آلزایمر نوعی از زوال عقل محسوب می‌ شود و با نشانه هایی همچون از دست دادن حافظه، مشکل در برقراری ارتباط، تغییرات روانی، تغییرات شخصیتی و ضعف در قوه تشخیص شناخته می ‌شود.

مهمترین عوامل خطرزا در بروز بیماری آلزایمر، سن، سابقه خانوادگی و وراثت هستند، اما عوامل متعدد دیگری مانند تغذیه وجود دارند که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌ دهند و از این رو این بیماری با انتخاب الگوی تغذیه ای و رفتاری سالم و سلامت بخش در زندگی ارتباط بسیار نزدیک دارد.

بررسی های علمی و مطالعات صورت گرفته بیانگر این موضوع هستند که مصرف گروهی از مواد غذایی موجب تقویت حافظه می شود، گروهی دیگر می تواند موجبات افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را فراهم آورده و با توجه به اثرگذاری آن ها در بروز سایر مشکلات مرتبط با سلامت، محدود کردن این مواد غذایی آسیب رسان در برنامه تغذیه ای امری ضروری است .

امروزه نقش و اهمیت تغذیه مناسب و سلامت بخش در تضمین سلامت بر هیچ فردی پوشیده نیست، تغذیه مناسب سبب بهبود عملکرد قلب شده و خطر ابتلا به سرطان و دیابت را به میزان قابل توجهی کاهش داده و نقش قابل توجهی در سلامت ذهن دارد، در این راستا نتایج تحقیقات صورت گرفته به خوبی موید نقش و تاثیر تغذیه نامناسب بر احتمال بروز و توسعه بیماری آلزایمر است .

چرا بعضی از گروه های غذایی سبب زوال حافظه می شوند؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است، مغز نیز مانند سایر ارگان های بدن برای عملکرد صحیح و مناسب به سوخت و غذای خاص خود نیاز دارد، این سوخت شامل روغن های سلامت بخش، میوه و سبزی ها، پروتئین ها و مقادیر کافی املاح و ویتامین ها است، مصرف مقادیر اندک و کمتر از حد موردنیاز از این مواد غذایی سلامت بخش و مقادیر فراوان کربوهیدرات های پیچیده، غذاهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس و محصولات حاوی نمک و شکر فراوان سبب تحریک تولید سم در بدن و به تبعیت از آن بروز مشکلات فراوان و بیماری های متعدد می شود، این سموم تولید شده می توانند موجب التهاب، ایجاد پلاک در مغز و در نهایت اختلال عملکردی آن شوند، نکته ای که باید بدان توجه کرد این است که عوارض اشاره شده، تنها مختص سالمندان نیست و برای همه افراد و در همه گروه های سنی می تواند صادق باشد.

غذاهایی که سبب زوال حافظه می شوند :

گروه های غذایی که از آنها به عنوان تضعیف کننده حافظه یاد می شود، به میزان بسیار قابل توجهی و گاه به صورت جزء اصلی و ثابت در سبد غذایی ایرانیان یافت می شوند، نان های سفید فاقد سبوس، سوسیس و کالباس، گوشت های عمل آوری شده، از شاخص ترین مواد غذابی شناخته شده مرتبط با بیماری آلزایمر است .

لیست محصولات غذایی تضعیف کننده حافظه :

علت خطرزایی گوشت های عمل آوری شده مانند سوسیس، کالباس و همبرگر، وجود ماده «نیتروزآمین» (فراورده جانبی که موجب تولید چربی های سمی در کبد می شود) در محصولات حاوی نگهدارنده نیتریت و همچنین نمک و چربی بسیار بالا در فرمولاسیون است.

الکل و نیتریت موجود در مشروبات الکلی و آبجو، به میزان بسیار قابل توجهی با بروز بیماری آلزایمر مرتبط است .

مصرف مستمر ترکیبات بر پایه غلات تصفیه شده (بدون سبوس) مانند نان های سفید و برنج سفید، به دلیل مقادیر بالای کربوهیدرات و کم فیبر ، سبب افزایش تولید انسولین در بدن و ارسال ترکیبات سمی به مغز می شود.

ذرت مخصوص مایکرویوو، حاوی مواد ترکیبی و طعم دهنده «دیاستیل» بوده که این ترکیب ممکن است موجب افزایش تولید پلاک های «آمیلوئید» در مغز شود، تحقیقات متعدد ارتباط این پلاک را با بیماری آلزایمر نشان می دهد.

مواد غذایی تقویت کننده حافظه :

همان طور که می دانیم تغییر در عادات تغذیه ای به سمت الگوهای سلامت بخش به هیچ وجه امری ساده نیست، اما در راستای تضمین سلامت و بهبود کیفیت زندگی بسیار ضروری است.

برای تقویت حافظه، افزایش مصرف گروه های غذایی مانند سبزی های برگی شکل، گردو و مغزهای خوراکی، شیر و فرآورده های لبنی کم چرب، غلات کامل (سبوس دار)، ماهی سالمون، قزل آلا و دیگر فرآورده های دریایی، توت ها و میوه های تیره پوست، قهوه و شکلات، روغن زیتون فرا بکر، در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود


طب کال ; اپلیکیشن مشاوره پزشکی در تمامی زمینه ها در هر زمان و هر مکان با پزشک خود در ارتباط باشید دانلود از Myketو Play Store #tebcall www.tebcall.com
مشاوره رایگان پزشکی